Zabezpečujeme:

Dj.Mirdo

Hudobná produkcia...
(kultúrne a spoločenské akcie, firemné akcie, stužkové,
svadby, diskotéky...)

Moderovanie

Ozvučenie

Osvetlenie rôznych akcií
a podujatí

Interierové a exterierové
osvetlenie...
(laser 250 mW. zelený - animácie,
firemné logá...)

Videoprojekcia

Denná videprojekcia...

Karaoke show...

Program (hudobné vystúpenia,
tanečné vystúpenia...)

Pojazdné zastrešené pódium
s plochou 12,5 x 7,5 m.
alebo 12,5 x 5 m.
s výškou podlahy 1,5 m.
a výškou strechy 6 m.
od zeme...

Predaj a prenájom svetelnej
a zvukovej techniky

Predaj výpočtovej techniky...


Na tejto stránke budeme prinášať zaujímavosti a užitočné rady pre Vás aj keď sa nebudú priamo dotýkať sveta hudby...

"Je najvyšší čas aby sa ľudia začali zamýšľať nad tým, čo môžu pre prírodu a zároveň pre seba urobiť, pretože ak bude všetko pokračovať takým tempom ako doposiaľ, tak si neviem ani predstaviť, čo tu po nás ostane pre naše deti a budúce generácie..."

Niektoré články sú staršie a v dnešnej dobe možno už nie úplne aktuálne, ale budeme radi ak Vám pomôžu pri výbere z množstva ponúkaných tovarov na trhu.

Je pomerne ľahké rozoznať prírodnú kozmetiku

MUDr. L. Dostal, Ing. J.Tóth | 13. júna 2005 | 

V súvislosti s častým označovaním výrobkov slovíčkom „prírodný“ sa začiatkom 90-tych rokov začali spotrebitelia v západnej Európe pýtať - je výrobok obsahujúci nepatrné množstvo nejakého rastlinného výťažku alebo dokonca len z rastliny chemicky extrahované účinné látky ešte prírodný? Alebo výrobok, ktorého podstatnou a účinnou súčasťou je síce rastlinný extrakt, ale pritom obsahuje rad syntetických látok (napr. syntetické konzervanty, stabilizačné látky, protimikrobiálne látky, syntetický parfém, vazelínu, parafín)?

Ktoré výrobky vlastne možno označiť ako prírodná kozmetika, resp. bio-kozmetika? Na Slovensku a v Čechách zatiaľ neexistuje žiadna záväzná norma, ktorá by upravovala používanie termínu „bio“ a „prírodné“ v kozmetike. Rozdiel je medzi kritériami v Taliansku a v Amerike. Iné sú kritériá v západnej Európe. Riešenie z Nemecka, ku ktorému sa začali pripájať aj výrobcovia z ďalších krajín, má zatiaľ asi najväčší ohlas. Znalých spotrebiteľov nedávno potešila správa, že sa pripravuje jednanie o celosvetovom jednotnom rozlišovaní a označovaní prírodnej kozmetiky. Priblížme si úspešne prijímané západoeurópske pravidlá. Splnenie prísnych kritérií pre kontrolovanú prírodnú kozmetiku (smernica vznikla po piatich rokoch prípravných prác v roku 2001) posudzuje pre každý nový výrobok nezávislý medzinárodný inštitút Ecocontrol v Osterode. Na základe jeho kladného posudku získa výrobca pre konkrétny výrobok oprávnenie používať názov a ochrannú známku „Kontrolovaná prírodná kozmetika“. Aké sú kritériá, ktoré musí každý výrobok kontrolovanej prírodnej kozmetiky spĺňať?
1. Rastlinné suroviny pochádzajú, pokiaľ je to možné, z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo z certifikovaného zberu vo voľnej prírode.
2. Výrobky ani suroviny nie sú testované na zvieratách. Nesmú sa používať suroviny z mŕtvych zvierat (napr. vorvaňovina, korytnačí tuk, tuk zo svišťa, norky, zvierací kolagén a živé bunky).
3. Preukázateľne neškodné minerálne látky (napr. kuchynská soľ) možno používať s výnimkou bodu 5.
4. Povolené sú len tie emulgátory a tenzidy, ktoré sa vyrábajú schválenými postupmi z rastlinných tukov, olejov a vosku, z lecitínu, lanolínu, včelieho vosku, rastlinných cukrov a škrobov, rastlinných bielkovín. Použitie konkrétnych látok definuje pravidelne aktualizovaný zoznam povolených surovín.
5. Kontrolovaná prírodná kozmetika v žiadnom prípade nepoužíva:

  • syntetické farbivá
  • syntetickú parfemáciu
  • silikóny
  • parafín, vazelínu a ďalšie ropné produkty

6. Konzervovanie: na zaistenie mikrobiologickej čistoty sú popri prirodzených konzervačných systémoch povolené tieto látky: kyselina benzoová a jej zlúčeniny, kyselina salicylová a jej zlúčeniny, kyselina sorbová a jej zlúčeniny, benzylalkohol. Pri použití týchto látok je nevyhnutné označenie výrobku: „Konzervované …“
7. Použitie radioaktívneho ožiarenia na zaistenie mikrobiálnej čistoty výrobku nie je povolené. Medzi ďalšie záväzky výrobcov kontrolovanej prírodnej kozmetiky patria: transparentné výrobné postupy a pravdivé informovanie spotrebiteľov, aktívne nasadenie proti používaniu genetických manipulácií pre získavanie rastlinných a živočíšnych surovín, aktívna podpora ekologického poľnohospodárstva, dôraz na ekologickú únosnosť výroby a použitých obalových materiálov, ekologická likvidácia odpadov, sociálna únosnosť výroby: využitie surovín z projektov v treťom svete a tiež fair trade, o ktorom sa u nás zatiaľ málo hovorí. Ochrannú známku „Kontrolovaná prírodná kozmetika“ postupne získalo a používa niekoľko desiatok známych výrobcov prírodnej kozmetiky. Keď sa pozrieme na horeuvedené kritériá, vidno, že ich úloha nie je vôbec jednoduchá, ich „prírodnosť“ vyžaduje kompletný systém riadenia kvality od surovín cez návrh obalu a zohľadnenie jeho vplyvu na človeka až po šetrný spôsob distribúcie. Na Slovensku možno nájsť prírodné kozmetické výrobky poredšie najmä kvôli ich cene – vďaka svojej čistote sú spravidla drahšie ako bežné prípravky na syntetickej báze. Kontrolovaná prírodná kozmetika účinne podporuje vlastné ozdravné procesy v tele. Azda preto sa o nej v posledných rokoch začína viac hovoriť medzi detskými lekármi a pediatrami - pomáha predchádzať alergiám a komplikáciám, základ ktorých získavame v detstve. Asi aj preto možno nájsť túto prírodnú kozmetiku najčastejšie v lekárňach a bio-obchodoch...

Syntetická kozmetika môže byť príčinou alergie

Zdroj: www.doktorka.cz | 2. mája 2005 | 

V nasledujúcom texte je popis desiatich syntetických kozmetických prísad, ktorých by ste sa mali vyvarovať. Pokiaľ chcete používať naozaj prírodné produkty, treba sa naučiť čítať etikety na výrobkoch a neuspokojovať sa s "polovične prírodnými" výrobkami.

IMIDAZOLIDINYL UREA a DIAZOLIDINYL UREA

Sú najpoužívanejšími konzervačnými látkami po parabénoch. Je známe, že sú primárnou príčinou kontaktnej dermatitídy (Americká dermatologickáakadémia). Dve obchodné mená týchto chemikálií sú: Germall II a Germall 115. Žiadna z týchto chemikálií nemá dobré protiplesňové účinky, preto musia byť kombinované s ďalšími konzervačnými látkami. Germall 115 uvoľňuje formaldehyd pri teplotách nad 10 stupňov. Tieto chemikálie sú toxické.

METHYL, PROPYL, BUTYL a ETHYL PARABEN

Používajú sa na zabránenie rastu baktérií v kozmetických prípravkoch a na predĺženie ich životnosti. Ich používanie je veľmi rozšírené napriek tomu, že je známe, že sú jedovaté. Spôsobili už veľa alergických reakcií a kožných vyrážok. Tieto chemikálie sú toxické.

PETROLATUM - ROPA

Ropa je zmes minerálnych olejov - minerálne oleje môžu spôsobiť problémy pri priamom styku s kožou. Môžu zapríčiniť fotosenzitivitu (podporovať poškodenie slnečným žiarením), majú sklon zasahovať do prirodzeného zvlhčovacieho mechanizmu kože, čo vedie k suchej pokožke a jej praskaniu. Predávajú sa aj prípravky, ktoré vytvárajú práve tenstav, pred ktorým majú údajne chrániť. Ropa sa používa aj v niektorých prípravkoch určených na starostlivosť o pery, hoci ich majú ochraňovať pred slnečným spálením, praskaním atď. Výrobcovia používajú ropu, pretože je lacná.

PROPYLENE GLYCOL

Väčšinou ide o syntetickú petrochemickú zmes používanú ako zvlhčovadlo. Zistilo sa, že spôsobuje alergické a toxické reakcie.

PVP/VA COPOLYMER

Ropný derivát používaný vo vlasových sprejoch, ondulačných trvalých a v ďalších kozmetických prípravkoch. Možno ho považovať za toxický, pretože jeho čiastočky môžu pôsobiť ako antigény v pľúcach senzitívnych ľudí.

SODIUM LAURYL SULFATE

Táto chemická substancia sa používa v šampónoch pre jej detergentné a penivé schopnosti. Pri dlhodobejšom používaní môže zapríčiniť očné podráždenie, kožné vyrážky, vypadávanie vlasov, šupinatenie kože, lupiny a alergické reakcie. Zložka býva často zamaskovaná v pseudo-prírodných kozmetických prípravkoch s vysvetlením "pochádza z kokosového orecha".

Pozn. Sodium Lauryl Sulfat - skratka SLS je považovaný za silné dráždidlo,
Sodium Laureth Sulfate (Sodium lauryl ester sulfát) - skratka SLES nemá až tak dráždivé účinky ako SLS.
Obidve tieto látky sa vyrábajú s kokosového oleja. Najbezpečnejší je Amonium lauryl sulfát, pretože má veľkú molekulu a nevstrebává se.

STEARALKONIUM CHLORIDE

Chemikália používaná vo vlasových kondicionéroch a v krémoch. Spôsobuje alergické reakcie. Stearalkonium chlorid bol vyvinutý v textilnom priemysle ako zmäkčovadlo tkanín a je oveľa lacnejší a jednoduchší na používanie vo vlasových kondicionéroch ako proteíny a bylinky, ktoré by udržiavali vlasy zdravé. Je toxický.

SYNTHETIC COLORS - chemické farbivá

Umelým farbám používaným na to, aby robili kozmetické prípravky "peknými", by sme sa mali vyhnúť za každú cenu, vrátane farieb na vlasy. Môžu byť označené ako FD&C alebo D&C, nasleduje označenie farby a číslo. Syntetické farby môžu spôsobovať rakovinu. Pokiaľ sú tieto farbivá obsiahnuté v kozmetických prípravkoch, tieto prípravky radšej nepoužívajte.

SYNTETICKÉ VÔNE

Syntetické vône používané v kozmetike môžu mať viac ako 200 prísad. Nie je možné dozvedieť sa, o aké chemikálie ide, pretože na etikete býva jednoducho napísané "vôňa" ("fragrance"). Tieto chemikálie môžu spôsobovať napríklad: bolesti hlavy, závrate, vyrážky, hyperpigmentáciu, kašeľ, zvracanie, kožné podráždenie, atď. Rada: Nekupujte kozmetiku, ktorá má slovo "parfém" (" fragrance") v zložení na etikete.

TRIETHANOLAMINE (TEA)

Často sa používa v kozmetických prípravkoch na úpravu pH. Tiež sa používa s mnohými mastnými kyselinami na premenu kyselín na soli (stearáty), ktoré sa potom stávajú základom pre čistenie. TEA spôsobuje alergické reakcie, vrátane očných problémov, suchosti vlasov a kože a môže byť toxický, keď sa vstrebáva do tela po dlhý čas.

Zhrnutie:

Pozerajte sa na etikety produktov, ktoré kupujete. Nepoužívajte prípravky, ktoré sú umelo farbené. Je šampón zelený alebo modrý? Veľmi pravdepodobne obsahuje dechtové farbivo. Obsahuje výrobok umelú parfumáciu? Nepoužívajte ho! Sú niektoré z chemikálií uvedených vyššie v zložení na etikete krému? Nepoužívajte ho! Uvedené vlastnosti látok sa prejavujú najmä pri dlhšom používaní. Ak prestanete ďalej používať syntetickú kozmetiku, môžete zistiť, že niektoré z vašich alergických problémov náhle pominú.


Drahé vody po holení nemusia byť aj najlepšie

voľne podľa časopisu Öko-Test 11/97 | 2. mája 2005 | 

Hoci sa hovorieva, že lacné veci sa môžu predražiť (krátkou životnosťou, nespoľahlivosťou a pod.), neplatí to len pre lacné veci. Napríklad vysoká cena vôd po holení nie je vždy zárukou vysokej kvality. Podľa výsledkov testov vôd po holení zverejnenom v nemeckom spotrebiteľskom časopise Öko-Test, nevyhovujú svojím obsahom práve prípravky niektorých svetových značiek - Fahrenheit firmy Dior, Elements od Hugo Boss alebo Azzaro pour Homme firmy Clarins, ceny ktorých sa pohybujú cez tisíc korún za 100 ml obsahu.

Odborníci, ktorí vykonali rozbor týchto kozmetických prípravkov, zamerali svoju pozornosť najmä na prítomnosť zdraviu škodlivých látok. Medzi ne patrí napríklad formaldehyd, ktorý vo väčších koncentráciách môže zapríčiniť rakovinu, a tiež mošusové zlúčeniny, od používania ktorých kozmetické firmy postupne upúšťajú. Pokusy zvieratách v minulosti totiž ukázali, že niektoré z týchto látok môžu tiež vyvolávať rakovinu. Obsah týchto látok sa na obale zvyčajne neuvádza, býva skrytý pod označením parfém . Škodlivý môže byť aj polyetylglykogén, ktorého chemické odvodeniny sa používajú ako emulgátor a slúžia k rovnomernému premiešaniu zložiek after shave. Tieto látky majú neblahé vedľajšie účinky: spôsobujú zvýšenie priepustnosti kože pre škodlivé látky. Tiež halogenorganické zlúčeniny môžu pôsobiť toxicky a dráždiť pokožku.

Výsledky testu ukázali, že žiadna zo skúšaných vôd po holení neobsahovala zdraviu škodlivý formaldehyd ani diethylftalát zapríčiňujúci zhorknutie parfémových zložiek vôd po holení, a tým aj ich znehodnotenie. Väčšina výrobcov však stále používa veľké množstvo mošusových zložiek, z nich niektoré by podľa názoru odborníkov mohli podporovať rast pečeňových tumorov. Veľký podiel polymošusových zlúčenín, ktorých pôsobenie na zdravie človeka nebolo doteraz dostatočne preskúmané, zistili napríklad vo vode po holení značky Boss Elements, v after shave Eternity for men firmy Calvin Klein a vo Fahrenheit od Diora. Aj v známom prípravku Old Spice firmy Procter & Gamble v laboratóriu objavili mošusový parfém, avšak len nepatrnom množstve. Naopak výrobky Gillette Series Cool Wave a Joop! Nightflight firmy Lancaster tieto látky vôbec neobsahovali. Joop! Nightflight však obsahoval halogenorganické látky.

Mimochodom, nedostatky neboli objavené len vo vodách po holení, ale tiež v ich obaloch. Často totiž obsahujú škodlivé PVC a iné chlórované umelé hmoty, hliník a formaldehydové živice, ktoré sa hromadia v životnom prostredí.

Muži, ktorí sa v obave z prípadných vedľajších účinkov niektorých zložiek after shave rozhodnú, že ich už nebudú používať, urobia chybu. Vody po holení obsahujúce lieh plnia dve dôležité funkcie: majú upokojiť pokožku podráždenú holením, ošetriť ju a postarať sa o príjemnú vôňu (lieh v nich dezinfikuje malé ranky vzniknuté počas holenia). Popri týchto klasických vodách po holení existujú ešte balzamy a krémy obsahujúce len veľmi málo alebo vôbec žiadny lieh. Sú určené najmä pre citlivú pleť, ktorú by vody s vysokým obsahom alkoholu mohli vysušovať.

Záver: Kvôli vysokému obsahu mošusových látok časopis neodporúča vody po holení Hugo Boss Elements, City Men Exciting, Fahrenheit, Azzaro pour Homme a Legendary Harley Davidson. Najlepšie nedopadli ani výrobky firmy Lancaster-Joop! Nightflight a Davidoff Cool Water. Sklamaní budú asi aj priaznivci kozmetiky Calvin Klein, jeho voda po holení Eternity for men tiež neuspela.

Z testu vyplýva, že bez obáv možno siahnuť po výrobkoch firiem Vichy (Basic Homme) a Weleda.

Mydlá často obsahujú škodlivé látky

preklad z MF Dnes (ČR), Test, 8. apríla 1998 | 2. mája 2005 | 

Mydlo je rokmi preverený a osvedčený čistiaci prostriedok. Test nemeckého spotrebiteľského časopisu Öko-Test-Magazin však odhalil, že početní výrobcovia do nich pridávajú umelé farbiace a vonné látky, ktoré sú zbytočné a mnohé z nich i zdravotne závadné.

Testom prešlo 35 značiek mydiel, od tých najlacnejších za pár korún až po mydlá luxusné. Z tých, ktoré možno bez obáv odporúčať, je u nás na trhu len séria rastlinných mydiel Weleda (v Českej republike - pozn.prekl.). Pomerne dobre dopadli i mydlá značiek CD, Cleopatra a Nivea Creme-Seife, ktorá je možné kúpiť prakticky v každej drogérii. Naopak do skupiny mydiel, ktoré časopis Öko-Test veľmi neodporúča, patrí napríklad mydlo Florena Cremeseife a séria mydiel značky Yves Rocher - Transparent Seifen. Ako úplne nevyhovujúce sa ukázali lacné mydlá značiek Fa, Fenjal of Switzerland, Kappus Transparente Pflanzenseifen, Lux Beauty Soap a Palmolive, ale aj luxusné a drahé výrobky, ako sú Coco Luxury Bath Soap od Chanela či mydlo Eau de Guerlain.

Ako perličku uviedol časopis Öko-Test informáciu, že niektorí výrobcovia používajú na výrobu mydla namiesto živočíšnych a rastlinných tukov použitý fritovací olej. 

Pozn. odstupom času sa možno zloženie niektorých uvedených značiek zlepšilo.

Éčka
- číselný a menný zoznam éčok

Zdravie
- naučte sa rozumieť svojmu telu, zdravie, životný štýl...

Prídavné látky v potravinách - éčka
- odkaz na článok autora. Ing. Vít Syrový sa vyjadruje k problematike prídavných látok v potravinách. 

Potencionálne škodlivé látky
- odkaz na článok o potencionálne škodlivých ingredienciách a ich krátkym popisom a charakteristikou.

Prídavné látky v potravinách
- odkaz na článok v ktorom nájdete číslo E a názov látky

Záhadné e - éčka na obaloch potravín

- odkaz na článok o prídavných látkach od Dipl. Ing. Alena THINIUSOVÁ M. S.

Ekospotrebiteľ
- odkaz na zaujímavé články a podnety

Biospotrebiteľ

- odkaz na zaujímavé články a podnety





Copyright © FutureBass
designed by Templatesbox
ÚvodO nás | PonukaGaléria | ČlánkyObchodBazár | LinkyReferencie | Kontakt